Każdy z nas słyszał o potyczkach w grach komputerowych. Rywalizacje zyskały ogromną popularność na całym świecie, a część osób klasyfikuje je jako rozgrywki sportowe. Co to jest e-sport i jak wygląda on naszym kraju?
E-sport – charakterystyka i jego początki
Co to jest e-sport? Nazwać go można strukturalizowaną formą elektronicznej rywalizacji. Do wyłonienia zwycięzcy wykorzystywane są gry komputerowe. Historia tego typu potyczek sięga 1972 roku. Wówczas, na Uniwersytecie Stanforda w USA, odbyła się olimpiada w pionierskiej strzelance Spacewar!. Pojedynki odbywały się na historycznym komputerze PDP-1.
Elektroniczna rywalizacja, pomimo swoich skromnych początków, osiąga teraz szczyty popularności. Warto podkreślić, że zawodnicy nie rywalizują w produkcjach niedostępnych dla przeciętnego entuzjasty gier. Mecze dotyczą znanych na świecie tytułów – FIFA, League of Legend, CS:GO czy Dota 2. Ogromna konkurencja powoduje wzrost zainteresowania e-sportem. To przekłada się pozytywnie na poziom rozgrywanych turniejów.
Co to jest e-sport? Porównanie z klasycznym sportem
Wiedząc, czym jest e-sport, warto zastanowić się, czy można nazwać go dyscypliną sportową. Stanowiska są podzielone. Oponenci często wskazują na minimalne podobieństwo do tradycyjnej aktywności sportowej. Mimo kontrowersji i sprzeciwu zwolenników tradycyjnych dyscyplin każda forma potyczki wirtualnej powinna być uważana za sport w całym znaczeniu tego słowa. Fakt, że starcia mają miejsce w świecie cyfrowym, nie odbiera im cech charakteryzujących klasyczną rywalizację.
Krytycy działalności gamingowej często podnoszą zarzut, że gracze nie muszą wysilać się, aby doskonalić swoje umiejętności. Tymczasem e-sport wymaga od uczestników niemałego poświęcenia. Profesjonaliści spędzają nad grą po wiele godzin, rozwijając zdolności umysłowe i szybkości reakcji. Wirtualna konkurencja spełnia kryteria tradycyjnego sportu, ponieważ zawodnicy podnoszą umiejętności psychofizyczne, aby zdobywać upragnione trofea.
E-sport – najpopularniejsze gry
Jak już zauważyliśmy, gry, które zyskały największą popularność na całym świecie, stają się częścią sceny e-sportowej. Spośród najpopularniejszych gatunków możemy wymienić FPS, MOBA, strategie oraz karcianki. Zainteresowanie wzbudzały m.in. Warcraft 3, StarCraft, Counter-Strike 1.6 czy Quake. Preferencje zmieniły się, gdy na rynku pojawiły się nowe gatunki, takie jak MOBA, battle royale oraz gry karciane.
League of Legends to najlepszy przykład pierwszego gatunku, który cieszy się największą oglądalnością. Świat e-sportu zasiliły również gry takie jak Fortnite czy PUBG. Mimo iż od 2021 roku ich popularność wykazuje tendencję spadkową, nadal znajdują się na liście pozycji przyciągających główną uwagę
E-sport w Polsce
Polski e-sport miał swój początek w 1997 roku. Potyczki rozgrywano w kultowej grze FPS Quake. Tworzyły się wówczas pierwsze zespoły dla miłośników komputerowej rozgrywki. Obecnie istnieje wiele klubów e-sportowych zrzeszających profesjonalistów, którzy specjalizują się w konkretnych gatunkach gier – karciankach, strategiach bądź tytułach o tematyce piłkarskiej.
Należy podkreślić, że pomimo krótkiej historii e-sportu w Polsce, nasi gracze szybko zaczęli osiągać sukcesy. Najlepszym przykładem jest drużyna Złota Piątka w Counter Strike: Global Offensive. Grupowe i indywidualne triumfy jej członków sprawiły, że zespół na stałe zapisał się w historii CS-a.
Co ważne, Polska koncentruje w e-sporcie jedną z największych widowni. Ogromną publiczność gromadzi m.in. cyklicznie rozgrywany cykl Intel Extreme Masters.
Popularne turnieje w e-sporcie
Wzrost popularności e-sportu umożliwił obserwowanie licznych fascynujących rozgrywek. Miejsce semi-profesjonalnych wydarzeń zajmują globalne turnieje, które przyciągają czołowych graczy z całego świata, a także milionów entuzjastów.
League of Legends World Championship
istrzostwa świata w League of Legends to oficjalny turniej rozgrywany rokrocznie od 2011 roku. To wydarzenie e-sportowe organizuje Riot Games, czyli studio, które stworzyło popularną grę. Profesjonalne zespoły z całego świata rywalizują o Puchar Przywoływacza i znaczącą nagrodę pieniężną.
CS:GO Major Championship
Mistrzostwa CS:GO Major to coroczne konfrontacje, na których rywalizuje się o miano najlepszej drużyny w kultowej strzelance. Znane jako Majory, zaczęły swoją historię w 2013 roku. Warunkiem uczestnictwa w głównym turnieju jest wygranie kwalifikacji.
Intel Extreme Masters
To znana na całym świecie seria turniejów e-sportowych, które od 2013 roku odbywają się w katowickim Spodku. Wydarzenia sponsorowane przez popularnego producenta układów scalonych skupiają graczy z takich gier jak League of Legends, CS:GO i StarCraft.